Rozmowy dotyczące układu sił w PLFA J 2014 dobiegły końca. Uczestnicy obrad bez sprzeciwów zaakceptowali nowy harmonogram rozgrywek juniorów, które wystartują na początku września 2014, a swój finał będą miały 11 i 12 października przyszłego roku.

Święta tuż, tuż, a Polski Związek Futbolu Amerykańskiego pracuje pełną parą. Kilka dni temu zatwierdzono wygląd PLFA J w sezonie 2014. Podobnie jak w mijającym roku będzie pięć grup, ale zwiększy się ilość zespołów juniorskich w nich występujących. Pojawiło się kilka nowych ekip i właśnie dzięki nim w czterech z pięciu grup będą po cztery drużyny, a nie jak w 2013 roku, po trzy.

Wspomniani debiutanci to najmłodsi przedstawiciele Cougars Szczecin, którzy zaprezentują swoje umiejętności w parze z Gryfitami Szczecin. Oprócz nich będziemy mogli oglądać w akcji juniorów Gorzów Grizzly, Seahawks Gdynia, Warsaw Sharks i Wrocław Panthers. Należy zauważyć, że nie wszystkie drużyny startujące w ostatniej edycji wystąpią w przyszłym roku. Na pewno nie będziemy oglądać młodzieży Devils i Giants w osobnych teamach. Oba zespoły połączyły się w jeden o nazwie Wrocław Panthers.

Rozgrywki najmłodszych adeptów futbolu amerykańskiego rozpoczną się w pierwszy weekend września (6-7) 2014 roku i obejmą mecze w pięciu miastach: Będzinie, Gorzowie, Olsztynie, Słupsku i Wrocławiu. Turniej finałowy zaplanowano na drugi weekend października (11-12). Odbędzie się on ponownie na Dolnym Śląsku. Tym razem jednak nie w Bielawie, a we Wrocławiu.

Zapytaliśmy Jakuba Głogowskiego, jednego z włodarzy Wrocław Panthers jak postrzega organizację finału rozgrywek, którą m.in. on będzie musiał wziąć na swoje barki. – Od pierwszego dnia, kiedy ogłosiliśmy powstanie Panthers obiecaliśmy, że jednym z naszych priorytetów będzie szkolenie młodzieży i chcemy to udowodnić. Organizacja tak dużej imprezy, jaką jest finał rozgrywek juniorów, może pokazać miastu Wrocław jak silny robi się futbol w Polsce. A w szczególności będzie to okazja, by zwrócić uwagę na to, że w futbol grają coraz młodsze osoby. Z pewnością dobrze przygotujemy się do tej organizacji. Dysponujemy obiektami, które idealnie spełniają swoją rolę przy tworzeniu tego typu imprez. Chcemy to wykorzystać. Na październik będzie już gotowe boisko, które wygraliśmy w budżecie obywatelskim 2013. Zależy nam na pokazaniu, iż głosy mieszkańców oraz środki miejskie są wydawane w dobry sposób – tłumaczy Głogowski.

A co o układzie sił i samych rywalach sądzi Przemysław Klinger, prezes aktualnych mistrzów, Bielawy Owls? – Trafili nam się silni rywale. Nie będzie łatwo osiągnąć bardzo dobry wynik. Praktycznie cała drużyna obecnych mistrzów z Bielawy przechodzi do seniorów, więc budujemy team od początku. Na co będzie stać nowych chłopaków? Tego nie wiem, ale celem minimum jest wyjście z grupy. Pokazaliśmy już całej Polsce, że potrafimy dobrze szkolić młodzież i zamierzamy nie spuszczać z tonu – wyjaśnia Klinger, po czym dodaje: – Należy zwrócić szczególną uwagę na juniorów Wrocław Panthers. Uważam ich za największych faworytów do zdobycia tytułu. Będziemy z nimi rywalizować w grupie B. Zapowiada się ciekawy pojedynek – kończy prezes Bielawy Owls.

– Rozmowy nad zatwierdzeniem obecnego kształtu harmonogramu PLFA J przebiegły w dobrych nastrojach. Były owocne i bardzo rzeczowe – wyjaśnia Jędrzej Stęszewski, prezes Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego.

PLFA J 2014

Grupa A: Angels Toruń, Bydgoszcz Archers, Griffons Słupsk, Seahawks Gdynia

Grupa B: AZS Silesia Rebels, Bielawa Owls, Tychy Falcons, Wrocław Panthers

Grupa C: Mustangs Płock, Olsztyn Lakers, Warsaw Eagles, Warsaw Sharks

Grupa D: Cougars/Gryfici Szczecin, Gorzów Grizzly, Kozły Poznań, Patrioci Poznań

Grupa E: Kraków Kings, Tytani Lublin, Zagłębie Steelers Interpromex

Sebastian Matyszczak | [email protected]