Która z ekip PLFA jest najcięższa, która najwyższa, a która ma najmniejsze doświadczenie w swojej lidze? Oto garść statystyk.

Topliga

W najwyższej klasie rozgrywkowej wszystkie zespoły są prawie tak samo wysokie. Na jednego futbolistę przypada średnio niewiele ponad 180 centymetrów. Najwyższym zespołem w stawce są – do czego zobowiązuje nazwa – Giants Wrocław. Średni wzrost zawodników ze stolicy Dolnego Śląska wynosi niespełna 187 cm. Tuż za nimi plasują się Seahawks Gdynia (185,7 cm).

Aktualni mistrzowie Polski przodują za to w innej kategorii. Są najcięższymi zawodnikami w Toplidze. Na każdego z nich przypada nieco ponad 100 kilogramów. Jednak w parze z gabarytami nie idzie doświadczenie. Tutaj górują Giganci: 3,7 sezonu – tyle czasu średnio spędził każdy z wrocławskich zawodników na bieganiu po polskich boiskach.

Najlżejsi są reprezentanci AZS Silesia Rebels: 90,9 kg. To także najmłodsi gracze w stawce, a zarazem najniżsi. Każdy z nich ma średnio po 180,9 cm. Razem z Kozłami Poznań przodują także w klasyfikacji zawodników najmniej doświadczonych (2,5 sezonu).

PLFA I

Najwyższymi i najcięższymi futbolistami w tej lidze są gracze Lowlanders Białystok. Średnia metryczka Ludzi z Nizin wygląda następująco: 186,1 cm wzrostu i 100,5 kg wagi. Najstarsi natomiast są gracze Husarii Szczecin i Gliwic Lions – średnio po 26 lat. Ci ostatni przewodzą klasyfikacji na drużynę najbardziej doświadczoną. Każdy z futbolistów ma za sobą średnio 2,5 sezonu.

Młodość to domena Kraków Kings. Średnia wieku Królów: 22,9 lat. Do najniższych zawodników należą przedstawiciele Falcons Tychy. Jednak najmniejsze doświadczenie leży po stronie innego beniaminka – Tytanów Lublin. To także najlżejsza ekipa w lidze (90,4 kg).

PLFA II/Grupa Północna

Seahawks Gdynia B to futboliści i najwyżsi, i najbardziej doświadczeni w swojej grupie. Na każdego przedstawiciela rezerw mistrzów kraju przypada średnio 183,1 cm oraz 1,6 sezonu gry. Inni przedstawiciele Pomorza są graczami najcięższymi. Mowa o Cougars Szczecin: 98,4 kg to ścisła krajowa czołówka. Z kolei trójmiejscy przeciwnicy Seahawks – Sabercats Sopot – mają w swych szeregach zawodników najstarszych (średnia 24,8 lat).

Najniższą drużyną w Grupie Północnej jest ekipa Bydgoszcz Archers. Ich rywale zza miedzy – Raiders – mają doświadczenie graniczące z błędem statystycznym: jedynie 0,2 sezonu. Griffons Słupsk natomiast są najmłodsi w całym zestawieniu i jednocześnie najlżejsi.

PLFA II/Grupa Centralna

Olsztyn Lakers zdecydowanie przewodzą w tej grupie. To drużyna najwyższa (184,5 cm), najcięższa (średnio każdy zawodnik waży 98 kg), a także najstarsza (25,5 roku). Wiek nie idzie w parze z doświadczeniem. Tutaj prym wiodą rezerwy Warsaw Eagles, czyli Warsaw BEagles.

Na drugim biegunie królują zespoły warszawskie. Najniższy wzrost i najmniejszą wagę mają futboliści Warsaw Werewolves, odpowiednio: 182 cm i 89,6 kg. Sami młodzieniaszkowie występują natomiast w Crusaders. Każdy zawodnik tej drużyny ma za sobą średnio 23,3 lata. Tak młodzi futboliści nie mogą pochwalić się zbyt dużym doświadczeniem, każdy z nich ma za sobą średnio 0,3 sezonu.

PLFA II/Grupa Południowa

Na południu z góry na rywali patrzą Ravens Rzeszów (średnio 183,7 cm na głowę). Najciężsi na boisku są za to zawodnicy Rybnik Thunders: statystycznie każdy waży około 95,4 kilograma. Silvers Olkusz ma z kolei najstarszych futbolistów spośród wszystkich ekip w Grupie Południowej. Wyjadaczami są w tej stawce gracze Saints Częstochowa: na każdego zawodnika przypada 1,2 roku gry.

Lekcy jak piórko są w tej części kraju reprezentanci Devils Wrocław B – tylko 86,4 kg średnio na głowę. Tytułem najmłodszej ekipy może się legitymować Broncos Sucha Beskidzka (statystycznie 21,9 lat). Najniżsi są natomiast skoczowscy Pretorianie, którzy ex aequo z ekipą Thunders mają najmniejsze doświadczenie w lidze: ok. 0,7 sezonu.

źródło: plfa.pl/informacja własna